Kolejny udany start w zawodach Pucharu Europy

Anna Kosińska z przewodnikiem Dariuszem Rutkowskim zdobyła trzecie miejsce w zawodach Pucharu Europy w narciarstwie alpejskim osób z niepełnosprawnością, na alpejskim lodowcu Pitztal.

– Niestety pogody nie można było nazwać „przyjazną” – relacjonuje dr Dariusz Rutkowski, wykładowca z Instytutu Pedagogiki Specjalnej DSW. – Padający śnieg, bardzo silny wiatr i niska temperatura spowodowały odwołanie zawodów pierwszego dnia. W drugim dniu zawodów udało się, z dwóch zaplanowanych konkurencji, rozegrać tylko slalom gigant – dodaje dr Rutkowski.

Startu w zawodach nie może zaliczyć do udanych Dawid Suchodolski z przewodnikiem Maciejem Grafem. – Dawid na bardzo trudnym fragmencie trasy, ze względu nierówności, zaczepił o tyczkę i niestety nie ukończył konkurencji – informuje dr Rutkowski.

Następnego dnia obył się slalom, w którym startowała tylko Anna Kosińska. – Przy dwudziestostopniowym mrozie i wietrze rozebranie się do kombinezonu startowego stanowiło spory wyczyn. Dobra jazda zakończyła się czwartym miejscem i najlepszymi w tym roku punktami rankingowymi (przyznawanymi na podstawie wyników bieżących i rankingu startujących zawodników) – dodaje dr Rutkowski.

W slalomie gigancie startował Stanisław Kosiński, student Wydziału Nauk Pedagogicznych DSW z przewodnikiem Adamem Pawłowskim, studentem Wydziału Nauk Technicznych DSW. Pogoda nie zachęcała do wyjścia ze schroniska, ale w tak trudnych warunkach Staszek zajął szóste miejsce.

– Start udany, ale po efektach widać ile pracy w przygotowania włożyli nasi konkurenci. Zawodnicy narodowych drużyn paraolimpijskich przede wszystkim Rosji i Słowacji. Ciężko nam rywalizować w doskonale zorganizowanymi i dofinansowanymi drużynami, ale będziemy robić co tylko się da, aby godnie reprezentować Polskę – podsumowuje dr Rutkowski.