Znajdź nas na Facebook - rozwiń/schowaj

DSW - miejsce dla Ciebie

Dla studenta

Święto dziedzictwa Fritza Sterna we Wrocławiu

wydrukuj artykuł

Wrocławska Profesura im. Fritza Sterna dla Anne Applebaum Księgozbiór Fritza Sterna podarowany Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu


fot. Jerzy Katarzynski

W Wydawnictwie Naukowym DSW ukazała się właśnie publikacja dokumentująca wydarzenia zorganizowane przez Międzynarodowy Instytut Studiów nad Kulturą i Edukacją w dniach 2 – 4 października 2018 r. w celu uczczenia dziedzictwa prof. Fritza Sterna w jego rodzinnym mieście.

Ze wstępu prof. Hany Cervinkovej:

Pierwsza uroczystość odbyła się 3 października, gdy dziennikarka i historyczka, Anne Applebaum otrzymała Wrocławską Profesurę im. Fritza Sterna, godność ustanowioną w roku 2009 z inicjatywy Prezydenta Wrocławia i Fundacji Zeit w celu uhonorowania urodzonego we Wrocławiu (Breslau) amerykańskiego historyka. Profesura ta jest wyrazem głębokiego uznania dla profesora Sterna, jego dokonań naukowych oraz szczególnych więzi z jego nieustannie rozwijającym się rodzinnym miastem. Wyróżnienie to podkreśla także, jak wysoko Wrocław ceni sobie swe międzykulturowe dziedzictwo i jak bardzo oddany jest idei pojednania, czego znakiem jest zapraszanie do miasta cieszących się powszechnym podziwem intelektualistów działających na rzecz dialogu między narodami i kulturami oraz przyczyniających się do budowy politycznie światłego społeczeństwa obywatelskiego.

Anne Applebaum to trzecia osoba zaangażowana w taką publiczną działalność, którą wyróżniono tą zaszczytną godnością. Jej poprzednikami byli prezydent Richard von Weizsäcker w roku 2011 oraz wice-kanclerz Joschka Fischer w roku 2013.

Drugim, bardzo wyjątkowym wydarzeniem towarzyszącym tej ceremonii było oficjalne udostępnienie użytkownikom specjalnej kolekcji książek z osobistej biblioteki Fritza Sterna, którą podarował on Uniwersytetowi Wrocławskiemu. W uroczystości uczestniczył syn profesora Sterna, Fred Stern, z żoną Lois Feldman, który 2 października wygłosił na Uniwersytecie Wrocławskim wykład  osnuty wokół opowieści i fotografii ilustrujących głębokie związki rodziny Sternów z Wrocławiem. Podczas warsztatów przeprowadzonych 4 października w Szkole Podstawowej Szalom Alejchem Fred Stern i Lois Feldman zaprezentowali wrocławskim nauczycielom innowacyjną metodę uczenia dzieci matematyki, którą w przedwojennym Breslau opracowała matka Fritza Sterna, Catherine.

Jak zawsze, wydarzenia zostały zorganizowane dzięki współpracy kilku instytucji:
Miasta Wrocław (Biura Prezydenta i Wrocławskiego Centrum Akademickiego),
ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius, Dolnośląskiej Szkoły Wyższej (Międzynarodowego Instytutu Studiów nad Kulturą i Edukcją), Uniwersytetu Wrocławskiego (Biura Rektora, Wrocławskiej Inicjatywy Samorządów Studenckich i Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu) oraz Fundacji HA.

Publikacja dostępna jest TUTAJ