Wrocławska Profesura im. Fritza Sterna

prof. Stern odwiedził DSW w 2011 roku

Dolnośląska Szkoła Wyższa i Międzynarodowy Instytut Studiów nad Kulturą i Edukacją po raz kolejny mają zaszczyt uczestniczyć w organizacji nadania tytułu Wrocławskiej Profesury im. Fritza Sterna.

W tym roku laureatką tego prestiżowego odznaczenia zostanie Anne Applebaum, która odbierze nagrodę w środę, 3 października w Bibliotece Uniwersyteckiej. Ann Applebaum jest znakomitą dziennikarką, zajmuje się badaniem relacji w Europie Wschodniej i Środkowej. Za monumentalny „Gułag”, opowieść o systemie opresji w Związku Radzieckim, została wyróżniona Nagrodą Pulitzera. W jej dorobku jest kilkanaście książek, jest publicystką „The Washington Post”.

Wielbicieli prac laureatki zapraszamy na dwa spotkania otwarte:

3 października o godz. 10:15. w sali Wielkiej Zachodniej Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej przy ul. Fryderyka Joliot-Curie 15

3 października o godz. 19:00 na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Uniwersyteckiej 7/10 we Wrocławiu

Wrocławska Profesura im. Fritza Sterna została ustanowiona w 2009 r. przez Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia, i Fundację Zeit jako wyraz uznania dla wybitnego historyka. Urodzony w przedwojennym Breslau, w rodzinie żydowskiej, prof. Stern w 1938 r. wraz z krewnymi uciekł z hitlerowskich Niemiec do Stanów Zjednoczonych. Był profesorem nowojorskiego Uniwersytetu Columbia, specjalizował się w badaniu dziejów Europy, historii niemieckich Żydów oraz źródeł nazizmu.

Podstawą wyboru laureatów Profesury jest zarówno kryterium doskonałości naukowej jak i działalność społeczna: zaangażowanie nauki w proces tworzenia wzajemnego porozumienia pomiędzy narodami i kulturami, wspieranie walki z uprzedzeniami i nienawiścią oraz budowy świadomego społeczeństwa obywatelskiego.

Dotąd jej laureatami zostali Richard von Weizsäcker, były prezydent RFN, oraz Joschka Fischer, były szef niemieckiej dyplomacji.