Znajdź nas na Facebook - rozwiń/schowaj

DSW - miejsce dla Ciebie

Dla studenta

Zawodnicy AZS DSW coraz bliżej Igrzysk Paraolimpijskich w Sochi

wydrukuj artykuł

Troje zawodników AZS DSW, zgodnie z rankingiem opublikowanym 2.04.2013 r. przez International Paralympic Committee Alpine Skiing po zawodach we Francji, zakwalifikowało się do udziału w zawodach Pucharu Europy w przyszłym sezonie. Dla Anny Kosińskiej z przewodnikiem Dariuszem Rutkowskim, Dawida Suchodolskiego z przewodnikiem Maciejem Grafem i Stanisława Kosińskiego z przewodnikiem Adamem Pawłowskim oznacza to ważny krok przybliżający nasze zespoły do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich w Sochi.


Wyniki w slalomie: Dawid Suchodolski z przewodnikiem Maciejem Grafem – 2. miejsce, Stanisław Kosiński z przewodnikiem Adamem Pawłowskim – 3. miejsce (Francja)

Wyniki w slalomie gigancie: Stanisław Kosiński z przewodnikiem Adamem Pawłowskim – 2. miejsce, Dawid Suchodolski z przewodnikiem Maciejem Grafem – 3. miejsce (Francja)

Dwa pierwsze zespoły startowały już w Pucharach Europy. Natomiast Stanisław z Adamem, obaj studenci Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, uzyskali awans pierwszy raz.

 

Narciarstwo alpejskie osób niewidomych i słabowidzących jest dyscypliną wchodzącą w skład Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich. Zawodnik podczas zawodów jedzie za widzącym przewodnikiem, który musi całą trasę pokonać tak samo jak zawodnik. Obaj traktowani są jak zespół. Przewodnik nie może minąć bramki, nie może się również zbytnio oddalić (jeden lub dwa skręty w zależności od konkurencji), a także nie może mieć kontaktu fizycznego z zawodnikiem. Może się jedynie komunikować głosem lub przy użyciu radia.

 

– Zawody rozgrywają się na trasach zatwierdzonych przez International Ski Federation (FIS). Zatem tych samych, co dla zawodników pełnosprawnych. – informuje dr Dariusz Rutkowski, przewodnik i wykładowca w Instytucie Pedagogiki Specjalnej, Zakład Pedagogiki Leczniczej w DSW. – Sprzęt sportowy musi mieć homologację FIS i jest identyczny, jak dla osób pełnosprawnych. – dodaje przewodnik Rutkowski.

 

Igrzyska Paraolimpijskie to nie tylko ciężka praca, chęci i umiejętności, to także trudna i pracochłonna procedura kwalifikacyjna. Punkty rankingowe mogą zdobywać sportowcy posiadający licencje IPCAS, na imprezach organizowanych przez International Paralympic Committee (IPC). Punkty rankingowe IPCAS otrzymuje się w wyniku porównania uzyskanych przez startującego czasów do wyników zawodników z najwyższym rankingiem. W skomplikowanym algorytmie obliczeń znaczenie ma uzyskany wynik, ranga zawodów, ranking najlepszych startujących zawodników i uzyskane przez nich wyniki. W punktacji IPCAS im mniej punktów tym lepiej. Najlepiej 0,0! Punkty rankingowe zawodników podawane są na początku każdego miesiąca.

 

Więcej o IPC na: http://www.paralympic.org/